Дел Потро с пореден финал, справи се и с Цонга

25-02-2012 18:50 | Николай Драгиев

Поставеният под номер 4 Хуан Мартин дел Потро достигна втори пореден ATP финал. След като миналата седмица остана втори в Ротердам, сега Дел Потро ще спори за титлата в Марсилия. Това стана възможно, след като той победи шампионът от 2009 в надпреварата Жо-Вилфред Цонга с 6:4, 6:7(9), 6:3 в полуфиналите.

В първия сет Дел Потро взе цели два пробива в подаването на мощния французин и след 51 минути игра стигна до 6:4 в своя полза.

Далеч по-оспорвана бе втората част, в която и двамата имаха много възможности да го спечелят. Цонга бе по-агресивният на корта и първи стигна до сетбол при 5:4 в своя полза, но не успя да го реализира. В логичния тайбрек Дел Потро пропусна мачбол, преди Цонга да изравни след 11:9 точки.

23-годишният Дел Потро като цяло бе по-стабилен в изявите си през целия мач и логично успя да наложи волята си в третия сет. Той проби още на старта и след това с лекота затвори с 6:3. Това четвърта победа от пет мача на Дел Потро срещу французина.

В неделния финал Дел Потро ще търси своята 10-а титла в 15-ия си финал. Той ще спори с Микаел Лодра в спора за трофея. Французинът изненадващо лесно надви Янко Типсаревич с 6:4, 7:6.

Дел Потро е спечелил и двата мача помежду им. Включително в Ротердам преди дни, аржентинецът се наложи с 6:4, 6:7, 6:4.

В Марсилия Дел Потро, както и Цонга, регистрираха своята победа №200 на професионално ниво.

Дел Потро и Лодра излизат във финалния двубой от 16,15 часа българско време.