Тийм ще спори с Джокович за титлата в Австралия (снимки)

31-01-2020 14:50 | Станко Димов

Поставеният под №5 Доминик Тийм се класира за финала на Откритото първенство на Австралия, след като победи  Александър Зверев в четири сета – 3:6, 6:4, 7:6 (3), 7:6 (4) за малко над три часа и половина игра.

По този начин в неделя Тийм ще се изправи срещу Новак Джокович в опит да спечели първата си титла от турнир от Големия шлем. До момента Тийм има два загубени финала на „Ролан Гарос“ (и двата случая от Рафаел Надал), а Джокович няма загуба във финали в Мелбърн – 7 от 7.

ГАЛЕРИЯ ОТ СРЕЩАТА

Двубоят на централния корт в Мелбърн започна с разменени пробиви, като дъждът принуди организаторите да спрат временно срещата, за да пуснат изцяло покрива над корта. След паузата германецът бе по-солидният от двамата и след четири последователни гейма от пасив 2:3 поведе в резултата.

Във втората част австриецът стигна първи до брейк, но Зверев го върна за 3:3. Саша обаче се пропука още в следващото си подаване и оттам насетне Тийм довърши нещата, за да възстанови равенството. В началото на третия сет се стигна до нова принудителна пауза заради технически проблем.

Десет минути по-късно при подновяването на играта финалистът на „Ролан Гарос“ проби за 2:1, но подобно на миналия сет Зверев изравни за 3:3. Този път обаче двамата докараха нещата до тайбрек, където Тийм бе по-добрият и след 7:3 точки се приближи на сет от големия финал.

Четвъртата част предложи равностойна игра и победителят в нея трябваше отново да бъде определен след тайбрек. Този дълъг гейм бе далеч по-драматичен от предишния, особено в началото му, когато паднаха пет поредни минипробива. Все пак Тийм отново бе по-стабилен в ключовите точки и затвори срещата за своя първи финал в Мелбърн.