Мъри на прага на историята след успех над Чилич

28-01-2010 13:44 | Станко Димов

Анди Мъри е първият финалист на Откритото първенство на Австралия. Британецът победи с 3:1 сета Марин Чилич след 3-6, 6-4, 6-4, 6-2 и по този начин за втори път в кариерата си ще спори за титла от Големия шлем. Въпреки, че загуби първия сет, Мъри постепенно напипа ритъма си на игра и не остави никакви шансове на съперника си.

Вторият полуфинал е утре и противопоставя световния номер 1 Роджър Федерер и Жо-Вилфред Цонга. Ако спечели турнира Мъри ще напише нова страница в историята на британския тенис. Последният британец, който триумфира в турнир от Шлема бе Фред Пери през далечната 1936 година. Именно Федерер обаче лиши Мъри от титла при първото му участие във финал, като го победи на US Open през 2008 г.

Мъри и Чилич започнаха битката на високи обороти, като в началния сет се опитаха да се настроят оптимално бързо към своя ритъм на игра. По-добре със задачата се справи хърватинът, който малко изненадващо поведе в резултата след 6-3 гейма. Най-сериозният проблем пред Мъри в началото на мача бе началният му удар, който започна да работи безпощадно във втория сет. Британецът загуби едва 5 точки при свое подаване, като не остави никакъв шанс за пробив на опонента си. Така с 6:4 Анди изравни резултата в сетовете.

Третият сет се разви изцяло по сценария на световния номер 4, който с всяка изминала минута на корта започна да налага своя стил на игра. Чилич се опита да противодейства на британеца, но това бе невъзможно, имайки предвид почти безгрешната игра на Мъри. Така след нов успех с 6-4 Мъри поведе в резултата с 2:1 сета и направи огромна крачка към участие на финал.

Четвъртият сет, който в последствие се оказа и последен в мача, също започна блестящо за Мъри, който направи ранен пробив и до края на срещна проблеми да затвори мача.

В течение на срещата Мъри произведе няколко невероятни удара, които изправяха на крака цялата "Род Лейвър Арина".