Цонга сложи край на надеждите на Джокович (+видео)

27-01-2010 15:37 | Станко Димов

Жо-Вилфред Цонга се класира за полуфинал на Australian Open, след като победи с 3:2 сета един от основните фаворити Новак Джокович. Французинът се наложи със 7-6, 6-7, 1-6, 6-3, 6-1 и взе частичен реванш за загубата си на финала преди 2 години. Ключов за крайния изход на двубоя се оказа четвъртият сет, в началото на който Ноле изпита проблеми в стомаха. Въпреки, че водеше в резултата и играта, Джокович не успя да намери правилния ритъм и до края на мача бе разпилян от ексцентричния Цонга.

Съперник на французина за място на финал е световният номер 1 Роджър Федерер, който по-рано през деня се справи с Николай Давиденко.

Цонга и Джокович изиграха страхотен първи сет, който мина през множество обрати и драматични моменти. Сърбинът започна по-концентрирано и дръпна с 5-2. При свой сервис Ноле можеше да поведе в резултата, но пропиля сет бол и допусна две дойни грешки, като по този начин остави Цонга в играта. Двамата вкараха сета в тайбрек, където французинът се наложи с 10-8 точки, а Джокович пропиля нов сет бол.

Картината на корта не се промени и през втората част. Отново Джокович първи стигна до пробив и поведе с 4-2. Цонга обаче моментално се върна в играта и изравни резултата. До края на сета двамата взимаха подаванията си и стигнаха до втори тайбрек, този път спечелен от Ноле.

В третия сет Джокович тотално доминираше на корта. Сърбинът спечели три поредни гейма на 0 и в крайна сметка след 6-1 поведе в резултата с 2-1 сета.

И когато изглеждаше, че световният номер 3 държи здраво развитието на мача, всичко на корта се обърна. Жестове на Джокович показаха, че има проблеми със стомаха и след втория гейм Ноле взе медицински таймаут. След като играта се поднови Цонга продължи със силното си представяне и поведе с 5-0. В крайна сметка след 6-3 гейма французинът изравни резултата и прати мача в пети сет.

Финалната част започна с два пробива в полза  на Цонга, който поведе със сигурното 5:1 и до края нямаше проблем да затвори мача в своя полза.

"Чувствам се добре. Бях в добра форма. Ноле игра невероятно първите 3 сета, получи се мач на много високо ниво. След това играта му се промени. Ще бъда готов за мача с Федерер, надявам се публиката отново да ме подкрепя. Очаквам труден мач срещу най-добрия играч в света. Публиката обаче ми помага много и се надявам това да продължи", каза след срещата щастливият полуфиналист.