Бадминтонистките ще спорят за европейската титла

20-02-2016 16:48 | Любомир Тодоров

Националният отбор на България по бадминтон за жени ще спори за шампионската титла на Европейското първенство за мъже и жени в Казан, Русия. В изключително драматичен двубой дамите надиграха отново вторите поставени испанки с 3-2 победи, въпреки че губеха с 0-2. На финала в неделя (от 15 часа наше време) националките ще спорят със златните медалистки от 2014 г. Дания.

Развръзката дойде в петата инфарктна среща. На двойки Стефани Стоева и Линда Зечири Каролина Марин и Беатрис Коралес след 21:10, 17:21, 22:20 след 67 минути игра. В решителния трети гейм борбата беше точка за точка до 18:18. После испанките стигнаха до два мачпойнта при 20:18, но Стоева и Зечири показаха стоманени нерви и майсторство и ги отразиха. На свой ред българките стигнаха до точка за спечелване на двубоя и веднага я реализираха!

За националките това е втори пореден медал от европейско след бронза в Базел през 2014 година. Сега момичетата си гарантираха поне сребърни отличия.

Преди това Зечири отстъпи на световната шампионка и водачка в ранглистата Каролина Марин в дербито на левичарките със 17:21, 9:21. Петя Неделчева, която спечели ключова победа срещу Беатрис Коралес в мача им в групата, загуби този път с 13:21, 11:21.

В третия мач на единично Стефани Стоева победи Клара Азурменди с 21:17, 21:11 за половин час игра и намали пасива на България на 1-2.

В първия двубой на двойки Петя Неделчева и Габриела Стоева спечелиха с 21:19, 21:11 срещу Охеда и Перейра, за да изравнят общия резултат в полуфиналната среща.

BG team badminton

Отборът на Дания надигра Германия с 3-1 в другия полуфинал при жените. Така шампионките ще защитават титлата си срещу България. Скандинавките ни спряха на полуфинала в Базел, така че бадминтонистките ни са настроени за реванш.

При мъжете за титлата ще спорят шампионите от Дания и изненадата Франция, чийто тим надигра Англия с 3-2.