Готие победи световен шампион, на четвъртфинал е

07-12-2010 00:00 | Станко Димов
Бившият номер едно в световната ранглиста на скуоша Грегори Готие от Франция (на снимката в червен екип) се класира на четвъртфиналите на шампионата на планетата в Ал Хобар, Саудитска Арабия, който е с рекордния за този спорт награден фонд от 327 500 долара.

Французинът преодоля в най-дългия мач до момента на турнира двукратния световен първенец Дейвид Палмър от Австралия с 9:11, 11:7, 11:8, 11:2 след един час и 33 минути игра. Готие имаше проблеми с травма в хълбока след падане на корта, но ги преодоля и успя да спечели. Палмър взе титлата през 2004-а след успех точно срещу 28-годишния французин.

След ден почивка Грегори Готие излиза срещу настоящия световен шампион Амр Шабана от Египет. Левичарят от Гиза се наложи над Мохд Азлан Искандер от Малайзия с 11:4, 11:8, 10:12, 7:11, 11:5 след 67 минути игра. Шабана профука четири мачбола от 10:6 в третия гейм и после трябваше да страда до петата част. За египтянина това е осмо поредно достигане на четвъртфинал в първенствата.

Водачът в схемата Ник Матю от Англия записа единствената чиста победа за деня. Той се наложи над Хишам Ашур от Египет с 11:8, 11:6, 13:11 за 49 минути. Африканецът е по-малкият брат на световния номер едно Рами Ашур. Той се контузи тежко във втория кръг и напусна борбата.

30-годишният Матю има шансовете да стане първият англичанин световен първенец, което значи много за страната, изобретила скуоша. На четвъртфинал състезателят от Шефилд се изправя срещу №7 в схемата и бивш първенец на планетата Тиери Линку. Французинът преодоля Алистър Уокър от Англия с 11:5, 11:9, 7:11, 11:9 за един час.