Налбандян взе мача на първия кръг

18-01-2011 00:00 | Станко Димов
Давид Налбандян и Лейтън Хюит изиграха най-качествения и драматичен двубой от първия кръг на Откритото първенство на Австралия по тенис, който по ирония на съдбата беше и последен от програмата. Аржентинецът надделя над местния любимец с 3:6, 6:4, 3:6, 7:6(1), 9:7 след четири часа и 47 минути игра. Само заключителният сет продължи 92 минути като в него 27-ият в схемата Давид спаси два мачбола преди да триумфира накрая. Така взе и един вид реванш от загубата си в Мелбърн, пак в пет сета, от този съперник през 2005 г.

Двете рекламни лица на Yonex в мъжкия тенис са се чувствали сигурно като абсолютни „братя по оръжие”, защото използват дори един и същи модел ракети на японския производител - RDiS 100 MP. Налбандян и Хюит показаха всичко най-добро в съвремения тенис пред 15 000 зрители на „Род Лейвър Арина” в титаничен сблъсък, приключил в 1:30 часа след полунощ местно време.

Особено драматични бяха последните три сета. В тях освен майсторството, важен елемент бяха и кризите, в които изпадаха двамата. Така в третата част Давид поведе с пробив и го затвърди за 2:0. След това обаче, южноамериканецът сякаш спря да играе и загуби пет поредни гейма, а след това и частта. В следващата Хюит пък проби на старта и затвърди, но след серия грешки от страна на бащата на три деца, Давид доведе нещата до 5:3. След това той сервираше за сета, поведе с 30:0, но направи двойна грешка и оттук играта му се разпадна, за да се стигне до тайбрек гейм. В него аржентинецът игра като истински хищник и поведе с 6:0 точки.

В заключителната част Налбандян проби за 2:1. Хюит съумя да върне брейка в последния възможен момент при 5:5 гейма. Веднага след това бившият шампион от „Мастърс” стигна до нови две точки за пробив, но австралиецът се спаси и взе подаването си. После звездата от Аделаида получи два мачбола от 15:40, но и двата пъти съперникът му от Кордоба се защити с великолепни изпълнения в стил „сервис-мрежа”. При 6:6 Давид на два пъти можеше да пробие на свой ред, но Лейтън се защити с перфектни начални удари и спечели подаването си. В 15-ия гейм бившият номер едно в света загуби катастрофално сервиса си на нула като за финал направи двойна грешка. За втори път в двубоя Налбандян подаваше за мача при 8:7. Стигна до 40:30 и приключи изнурителния маратон с невероятен прехвърлящ удар.

Давид завърши с 83 непредизвикани грешки и 71 печеливши удари, докато при Лейтън този баланс е 62-64. Във втория кръг южноамериканецът среща Ричард Беранкис от Литва.

Четвъртият поставен Робин Сьодерлинг нямаше такива проблеми. Шведът се справи с Потито Стараче от Италия с 6:4, 6:2, 6:2. Скандинавецът заби 18 аса и постигна общо 47 печеливши удари при вкаран 88 процента първи сервис.

„Да спечелиш в три сета е чудесен старт в турнирите от Шлема. Имах известни затруднения в първата част, но подобрявах постепенно играта си и мисля, че завърших мача добре”, коментира Сьодерлинг. Следващият съперник на шведа също е известен с добрия си сервис. Това е Жил Мюлер от Люксембург, който наниза 11 аса при успеха над Зимон Щадлер (Германия) с 6:3, 7:6(5), 6:4.

Хуан Мартин дел Потро записа първия си успех в Мелбърн. Бившият шампион от Откритото първенство на Съединените щати надделя над Дуди Села от Израел със 7:6(13), 6:4, 6:4 след почти три часа игра. Само маратонският първи сет продължи 79 минути. Следващият съперник на аржентинеца е финалистът от Мелбърн през 2006 година Маркос Багдатис от Кипър.