Федерер се измъкна в 5 части

19-01-2011 00:00 | Станко Димов
Защитаващият титлата си от Откритото пъревнство на Австралия Роджър Федерер се класира за третия кръг по най-трудния начин. Той записа първа победа срещу единствения действащ тенисист, с когото бе играл и имаше две загуби. Втория в схемата швейцарец надигра Жил Симон от Франция с 6:2, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3 след три часа и 13 минути игра на „Род Лейвър Арина”. Бащата на близначки допусна общо пет пробива, след като от началото на годината не му бе правен нито един в шест официални мача.

Така Федерер изравни рекорда на Стефан Едберг за най-много победи в историята на Australian Open. И двамата имат вече по 56 успеха, като трябва да се отбележи, че това се случи точно на 45-ия рожден ден на великия швед.

В първата част швейцарецът направи два пробива и спокойно затвори. След това Роджър поведе с 4:1 с нови два брейка. Но достигалият до №6 в света Симон върна единият пробив, ала с това остана, а то не беше достатъчно. В третия сет французинът заигра прецизно в защита и демонстрира невероятна бързина в движението си по корта. Той направи цели три брейка в първите три сервис гейма на Федерер, допусна два и заслужено го спечели.

Четвъртата част рекордьорът по титли от Големия шанс пропиля с лека ръка две точки за пробив във втория гейм. Така всеки от двамата тенисисти вземаше подаването си до деветия гйм. В него играчът от Ница поведе с 40:0 и реализира третата си възможност за брейк с отличен ретур на втори сервис. Веднага след това Симон подаваше за сета. Федерер спаси първата възможност за спечелване на частта, стигна на свой ред до точка за връщане на пробива, но в крайна сметка Жил взе сета при вторият си шанс.

Чак в шестия гейм на заключителната част се стигна до точка за пробив. Тя бе в полза на Федерер, който я реализира след хубав минаващ удар, за да поведе с 4:2. След това базелчанинът успя и да затвърди брейка. После Роджър поведе с 40:0, но пропиля три мачбола. При 5:3 четирикратният шампион от Мелбърн сервираше за място в третия кръг. При общо петия си мачбол той сложи точка на драмата с ас.

Федерер приключи с ужасните 53 непредизвикани грешки при 51 уинъра (11 аса). За 26-годишният французин показателите са 40-44. Роджър не е губил нито веднъж от 2-0 сета в турнирите от Големия шлем. Последното му петсетово поражение в Австралия беше от Марат Сафин на полуфинала през 2005 година като заключителната част завърши 9:7 за руснака, взел след това титлата.

Следващият съперник на големия шампион ще бъде белгиецът Ксавие Малис. Федерер има 7 победи от 7 мача срещу 30-годишния белгиец, но последната им среща е била през 2006-а. Малис все пак има успех над опонента си, но той е за Davis Cup през 1999 г. – 4:6, 6:3, 7:5, 7:6(5).

Третият в схемата Новак Джокович надигра Иван Додиг от Хърватия със 7:5, 7:6(8), 6:0, 6:2 след три часа и 22 минути игра. В първите два сета 26-годишният съперник на Ноле оказа сериозна съпротива. В първата част белградчанинът се наложи с пробив в 12-ия гейм. Във втория водеше с 5:3 и сервираше за сета, но Додиг, който е роден също като Чилич в босненското градче Меджугорие, върна брейка, а по-късно измъкна частта в тайбрека.

Джокович се събра и взе третата част на нула само за 28 минути игра. Той започна с пробив и заключителния сет, а после постигна и още един, което беше решаващо за победата. Додиг показа голямо развитие за по-малко от две години. През април 2009 г. той не успя да преодолее квалификациите на чалънджъра в София и беше извън първите 250 в света. Сега хърватинът е №81 в света и стигна втори кръг в Мелбърн.

В третия кръг ще има сръбско дерби на Australian Open. Новак Джокович ще играе срещу своя съотборник за Davis Cup Виктор Троицки.

Фернандо Вердаско успя да направи пълен обрат срещу Янко Типсаревич и да спечели след 2:6, 4:6, 6:4, 7:6(0), 6:0. Испанският левичар отрази три мачбола в четвъртия сет. Сърбинът изигра два чудесни сета, но след това свали темпото на игра. Деветият в схемата Нандо започна да сервира по-добре и върна единия сет. Но в четвъртата част Типсаревич поведе с 6:5 и 40:15. Вердаско се защити блестящо и вкара сета в тайбрек. В него спечели на нула, което пречупи съперника му и в петата част имаше само един тенисист на корта.

„Мисля, че всеки спечелен такъв двубой в Големия шлем ти дава допълнително самочувствие. Това беше много важна победа за мен, особено след като губех с два сета”, заяви Фернандо Вердаско. Следващият му съперник е японецът Кеи Нишикори.