Рафа Надал на осминафинал без загубен сет

22-01-2011 00:00 | Станко Димов
Световният номер едно Рафаел Надал се класира за осминафиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Испанският левичар елиминира последният представител на домакините Бърнард Томик с 6:2, 7:5, 6:3. Така Рафа продължава без загубен сет в Мелбърн.

В първата част Надал нямаше никакви проблеми с 18-годишният Томик, който е №199 в световната ранглиста. Във втората обаче тийнейджърът поведе с 4:0 гейма и изглеждаше, че няма как да му се изплъзне сета. Но лидерът го настигна още при 4:4, а после проби пак за 6:5 и така измъкна частта. Звездата от Манакор започна и заключителния сет с пореден пробив, което му бе напълно достатъчно, за да спечели срещата.

Следващият съперник на Рафаел е полуфиналистът от миналия януари и №15 в схемата Марин Чилич. Хърватинът надделя в надстрелването с американския гигант Джон Иснър и спечели след четири часа и половина с 4:6, 6:2, 6:7(5), 7:6(2), 9:7. Мръня завърши с 22 аса и общо 75 печеливши удари, а Иснър заби 26 точки от начален удар и записа общо 67 уинъра. Хърватинът направи и 59 непредизвикани грешки, докато съперникът му се „отличи” с 42.

При 8:7 в петия сет Чилич на два пъти стигна до мачбол и втория път се възползва от грешка на своя съперник, за да завърши двубоя и да не позволи и да се мисли за повторение на лудия пети сет от Wimbledon, когато Иснър надигра Никола Маю със 70:68 гейма.

Юрген Мелцер, който е №11 в схемата на Australian Open, стана последният осминафиналист. Левичарят от Виена надигра Маркос Багдатис от Кипър след 6:7(5), 6:2, 6:1, 4:3 и отказване на Багдатис заради контузия на пръст на дясната ръка. Победата на 29-годишният австриец означава, че на 31 януари той за първи път ще влезе в Топ 10 на световната ранглиста на АТР. Следващият му съперник в Мелбърн е миналогодишният финалист Анди Мъри.