България печели на европейското

15-02-2011 00:00 | Станко Димов
Съставът на България по бадминтон победи Финландия в първата си среща от Група 7 на Европейското първенство за смесени отбори в Амстердам. Националите си осигуриха успеха след като надиграха с 4-1 срещу скандинавците.

Красимир Янков донесе първия успех за отбора. Хасковлията се наложи над Еету Хейно с 21:16, 21:18 за малко повече от половин час игра.

След това №16 в света Неделчева надигра неочаквано трудно ветеранката Ану Ниеминен с 21:12, 16:21, 21:18 за 57 минути на корта. Петя взе аванс от самчото начало на първия гейм и задължителната почивка дойде при 11:5 точки. До края на частта старозагорката продължи да трупа аванс. Във втория гейм 114-ата в световната ранглиста съпруга на тенисиста Ярко Ниеминен обаче поведе от самото начало и изравни игрите.

Финландката се опита да продължи с това темпо и дръпна с 4:1 в решителния гейм. В този момент Неделчева пое контрола и записа седем поредни точки. На почивката тя водеше с 11:5. След това обаче Ниеминен взе четири последователни точки. След нова поредица от шест поредни спечелени разигравания резултатът стана 14:14. Петя се съвзе и наниза две точки, но последва ново равенство при 16:16. Неделчева си осигури спокойствие, като поведе с 20:16. Българката приключи мача при третата си възможност.

В третия двубой двойката Пейо Бойчинов и Стилиян Макарски отстъпи на Виле Лонг и Мико Викман със 17:21, 19:21 след 23 минути игра. За левичаря Бойчинов това бе дебют в националния отбор при мъжете.

Женската двойка Неделчева и Димитрия Попстойкова донесе крайната победа над Финландия. Те надиграха Санни Раутала и Нана Вайнио с 21:13, 21:16 за 22 минути.

В последната среща смесената двойка Макарски и Дияна Димова се наложиха над Лонг и Ниеминен с 21:12, 21:18 след 24 минути престой на корта.

В сряда България играе от 15 часа наше време с отбора на Унгария, който загуби от водача в групата Украйна с 0-5. Само победителят в карето се класира на четвъртфиналите.