Петя стигна четвъртфинал в Англия

10-03-2011 00:00 | Станко Димов
Най-силната бадминтонистка в историята на този спорт в България Петя Неделчева записа рекордно постижение на турнира от Супер сериите Премиер в Бирмингам, който е с награден фонд 350 000 долара. Тя се класира за два четвъртфинала.

14-ата в световната ранглиста националка се наложи над Сън Джи Хюн от Южна Корея с 21:9, 22:20 след 36 минути игра. Така Петя за първи път в кариерата си достига четвъртфинал на най-старото и престижно състезание в света „Ол Инглънд”, което се провежда за 101-и път.

В първия гейм Неделчева направи първо серия от шест последователни точки, за да дойде почивката при резултат 11:6 в нейна полза. Втората й серия беше още по-смазваща. От 13:9 тя спечели всички разигравания до края на частта.

Във втората 19-ата в света корейка оказа сериозна съпротива. Българката поведе с 20:13, но изтърва цели седем поредни мачпойнта, за да се стигне до продължения при 20:20. В тях 27-годишната старозагорка успя да вземе две поредни разигравания, а с тях и срещата.

С достигането си до тази фаза Неделчева си осигури 2100 долара от наградния фонд. Следващата й съперница ще бъде квалификантката от Сингапур Гу Жуан, успяла да отстрани осмата в схемата Ба Юн Жо от Южна Корея с21:16, 12:21, 21:15.

Петя игра и на двойки. Заедно с Анастасия Руских те са поставени под №5 в схемата. На осминафиналите европейските вицешампионки от „Манчестър 2010” излязоха срещу южнокорейките Джан и Джун и ги сразиха с 21:18, 21:15 след 42 минути. На четвъртфинал Неделчева и Руских се изправят срещу японките Фуджи и Какива.