Костова на четвъртфинал, двойка играе за титлата

25-03-2011 00:00 | Станко Димов
Втората ракета на България Елица Костова записа още една победа на турнира на твърди кортове в Бат, Великобритания, с награден фонд 25 000 долара. До фазата на четвъртфиналите достигна и Мартина Гледачева в Анталия. Тя и Изабелла Шиникова са на финал на двойки.

Елица се класира на четвъртфинал, след като отстрани полякинята Катаржина Питер с 6:1, 6:7(10), 6:2. 20-годишната националка изпусна няколко мачбола в тайбрека на втория сет и в крайна сметка го загуби. В решителната част обаче Костова направи два пробива и контролираше напълно събитията в сета.

Трениращата в Португалия Ели си осигури вече 14 точки за световната ранглиста, в която е №207, и 686 долара от наградния фонд. На четвъртфинал Костова ще играе с британската квалификантка Мелани Саут. Тя е 257-а в класацията и е на 24 години. Саут влезе в Топ 100 през февруари 2009 година, когато беше №99.

На двойки българката и Одри Берго от Франция загубиха на старта оттретите поставени Клаудия Джовине (Италия) и Марта Сироткина (Русия) с 4:6, 2:6.

В турския курорт Анталия (клей, 10 000 долара) четвъртата по сила наша тенисистка Мартина Гледачева се наложи над Стаматия Фафалиу от Гърция с 6:1, 6:0. Така 20-годишната пловдивчанка, която е трета в схемата на турнира, стигна четвъртфинал със само два загубени гейма.

Тя вече има две точки за ранглистата, където е на рекордното 420-о място. За класиране на полуфинал Гледачева ще трябва да преодолее шестата поставена холандка Даниеле Хармсен. 25-годишната левичарка е №451 в света и не е играла с Марти до момента.

Другата българка на осминафиналите в Анталия Изабелла Шиникова отстъпи на босненката Ясмина Кайтазович след 6:3, 2:6, 1:6. На двойки обаче тя и Гледачева са вече финалистки. Непоставените българки победиха вторите в схемата Лука-Реки Яни (Унгария) и Мартина Кубичкова (Чехия) с 2:6, 7:6(1), [10:6]. За титлата Шиникова и Гледачева ще спорят с Илона Кремен (Беларус) и Деми Схююрс (Холандия).