Пиронкова с победа в Париж

22-05-2011 00:00 | Станко Димов
Най-силната българска тенисистка Цветана Пиронкова прекъсна негативната си серия от шест загуби на клей. 32-ата в схемата на Roland Garros се наложи над участващата с „уайлд кард” Кейси Делакуа от Австралия със 7:5, 6:3 за един час и 27 минути на шести корт в Париж. В първата част Цветана отстъпваше с 1:4 на №317 в световната ранглиста, но успя да направи обрат.

Цеци избра да сервира и започна с ас, но след това допусна да бъде пробита. След това австралийската левичарка затвърди за 2:0, въпреки че пловдивчанката имаше три точки за връщане на брейка. После Пиронкова взе първия си гейм в турнира. След това поведе с 40:15, но Делакуа отново се измъкна. Последна втори пробив за тенисистката от Пърт. Българката се посъбуди и върна единия брейк тутакси за 2:4. В осмия гейм тя стигна пак до точка за пробив и успя да го постигне, за да доведе резултата до 4:4. Цветана излезе напред за първи път в двубоя, след като спечели подаването си и принуди 26-годишната австралийка да сервира за оставане в частта. При 6:5 за Пиронкова ситуацията се повтори. Но 23-годишната ни прима стигна до сетбол и спечели частта за 49 минути.

Цветана поведе с успешен сервис гейм и следващия сет. В петия обаче тя допусна пробив на нула. Първата ни ракета обаче веднага го върна и резултатът стана 3:3. Последва и още един брейк за 5:3. След това българката сервираше за спечелване на двубоя. Тя го спечели на нула и триумфира заслужено.

Така Пиронкова си осигури 100 точки за световната ранглиста, където е №36, и 25 000 евро от наградния фонд. Тя приключи мача с 12 уинъра (два аса) и 17 непредизвикани грешки (две двойни).

Цеци записа третата си победа на Roland Garros и първа от три години. През 2006-а се наложи при дебюта си над Мария Санчес Лоренсо (Испания) с 6:3, 6:2. През 2008 година пък надигра тайванката Чан Юн-Ян 5:7, 6:2, 6:0.

Във втори кръг Пиронкова излиза срещу аржентинката Хисела Дулко, която е №51 в света. Тя се справи също с тенисистка с „уайлд кард” – Ирина Фалкони от Съединените щати, с 6:3, 6:4. Българката е играла само веднъж срещу Дулко и то доста отдавна. През 2007 година в Будапеща на клей Цветана загуби с 2:6, 2:6.