Надал извървя и последната крачка към безсмъртието (видео)

14-09-2010 05:07 | Станко Димов

Рафаел Надал отново пренаписа историята на тениса. Световният номер 1 спечели US Open и по този начин добави и последната титла от Големия шлем, която липсваше във витрината му. Нещо повече, благодарение на триумфа Рафа стана най-младият тенисист, печелил четирите турнири от Шлема в Оупън ерата. Направи го на едва 24 години!

В последния мач на "Флашинг Медоус" Рафа се изправи срещу Новак Джокович и го победи с 3:1 сета - 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. Двубоят между двамата бе прекъснат за около 2 часа в края на втория сет, когато над Ню Йорк се изсипа поредната доза дъжд.

Капризите на времето обаче по никакъв начин не попречиха на качеството на играта. Преди и след паузата Рафа и Ноле демострираха тенис от различно измерение, което напълно оправда мястото им в ранглистата. В крайна сметка обаче драмата имаше щастлив завършек за големия шампион и световен номер 1 Рафа надал, който записва най-успешната година в кариерата си.

КОМЕНТАР НА МАЧА ПО ГЕЙМОВЕ!

Историята преди мача бе красноречива - първият сет трябва реши новия шампион. Справките в резултатите на Надал бяха стряскащи - той бе загубил само един мач в турнирите от Шлема, в който бе повеждал в резултата. Рафа започна по-агресивно и направи с пробив в повече в първата част, която затвори хладнокръвно с 6-4 гейма.

Вторият сет бе меко казано странен. Джокович започна фантастично и след няколко снаряда от форхенд поведе с 4-1 гейма. В този момент обаче Рафа вдигна нивото и възстанови аванса на сърбина, като по всичко личеше, че световният номер 1 е все по-близо до нов решителен пробив. Да, ама не. При резултат 4:4 времето над Ню Йорк отново показа капризите си и заваля дъжд, който прекъсна финала за близо два часа.

И тази дъждовна пауза, подобно на неделната, явно се отрази по-добре на Ноле. Сърбинът посъбра сили и издебна своя момент, показвайки 100% успеваемост при пробивите. Този обаче бе с цената сет.

Загубата на първия сет от началото на турнира явно допълнително ядоса Надал, който започна повече от концентрирано третата част. Рафа направи ранен пробив и до края за миг не изпусна водачеството си.

Така след точно 3 часа игра "Матадора" се доближи само на сет от мечтаната първа титла от US Open.  Четвъртият сет бе огледален на предходния, с тази различка, че Рафа загуби само два гейма. Така след 3 часа и 43 минути игра испанецът прибави и последната перла, която липсваше в короната му.

Отличието е общо 6-то за Надал през годината. Титлата пък е под номер 9 за него от Шлема. Рафа стана и едва третият испанец в историята, който триумфира на US Open. Преди него това сториха Мануел Сантана и Мануел Орантес.

КОЛКО РЕКОРДА ПОДОБРИ РАФА - ВИЖ ТУК!

Надмощието на Надал бе признато и от достойния финалист Новак Джокович.
"Рафа е безспорно най-добрият тенисист в света в момента. Доказа го и днес. Бях длъжен да се боря пред тази публика, в тази атмосфера. Победата обаче принадлежеше на него", каза сърбинът.

Очаквано големият шампион бе на седмото небе след историческия триумф.
"Първо искам да поздравя Новак. Сигурен съм, че той ще спечели този турнир рано или късно. Показа невероятно отношение и боен дух. Новак е пример за всички тенисисти и младите играчи", каза Надал.

"Тази титла е повече от всичко, за което съм мечтал. Благодаря на всички за подкрепата, без вас нямаше как да спечеля турнира", каза още световният номер 1.