Федерер с 14-а победа над янки в Ню Йорк

08-09-2015 08:30 | Любомир Тодоров

Петкратният шампион от Откритото първенство на Съединените щати Роджър Федерер стигна до четвъртфиналите в Ню Йорк след успех над Джон Иснър. Третият поставен Анди Мъри обаче отпадна.

Вторият поставен швейцарец се наложи над последния останал американски тенисист след 7:6(0), 7:6(5), 7:5. Бащата на две двойки близнаци показа невероятна игра и завърши с 55 печеливши удари при едва 16 непредизвикани грешки, като спаси и петте заплахи за пробив.

Федерер записа 14-а победа над янки на US Open от 15 мача. Единственият представител на домакините, който е побеждавал Роджър на "Флашинг Медоус" е Андре Агаси през 2001 година.

В първия сет рекордьорът по титли от Големия шлем пропиля три брейк пойнта. Но вдигна чувствително нивото на игра в тайбрека и го спечели без да даде и точка. Това беше първият загубен на нула тайбрек от Иснър в цялата му кариера, нв която беше изиграл 428 дълги 13-и геймове.

Във втория 34-годишният Федерер показа хладнокръвия, като спаси подаването си от 0:40, отново стигна до тайбрек и там ликува, въпреки че губеше с 2:4 точки. В заключителната част един пробив в самия край му донесе победата.

"Успях, защото не загубих подаването си нито веднъж. Джон е един от тенисистите с най-добър сервис, дори и при второ подаване прави нереални неща", коментира скромно Роджър след мача.

Следващият му опонент е Риша Гаске. Поставеният под №12 французин започна слабо, но успя да победи шестия Томаш Бердих след 2:6, 6:3, 6:4, 6:1. Швейцарският маестро води с 14-2 победи срещу Гаске.

В най-дългия мач до момента 15-ият в схемата Кевин Андерсън надделя над №3 Анди Мъри със 7:6(5), 6:3, 6:7(2), 7:6(0) след 4 часа и 18 минути игра на "Луис Армстронг стейдиъм".

Така беше спряна серията на шотландеца от 18 поредни четвъртфинала в Големия шлем. Южноафриканецът, който е на 29 години, пък за първи път стига толкова напред в Ню Йорк. Андерсън наниза 25 аса и постигна общо 81 печеливши удари при 57 непредизвикани грешки. Мъри направи 49 уинъра (10 аса) при 20 грешси.

На четвъртфиналите при мъжете двойките са Новак Джокович - Фелисиано Лопес, Стан Вавринка -  Кевин Андерсън, Жо-Вилфред Цонга - Марин Чилич и Роджър Федерер - Ришар Гаске.