Канада на четвъртфинал за Купа "Дейвис"

09-03-2015 09:45 | Любомир Тодоров

Отборът на Канада успя да се класира едва за трети път на четвъртфиналите в Световната група на Купа "Дейвис". Във Ванкувър домакините надделяха над Япония с 3-2 победи.

В първия неделен сингъл Милош Раонич започна отлично срещу Кей Нишикори в единствения сблъсък в този кръг между тенисисти от Топ 10. Той взе първия сет, но след това Нишикори изравни играта и в крайна сметка спечели с 3:6, 6:3, 6:4, 2:6, 6:4, за да направи общия резултат 2-2.

В решителната пета среща Вашек Поспишил показа железни нерви и побеуди Го Соеда със 7:5, 6:3, 6:4. Той направи по един пробив във всеки сет, което беше достатъчно за успеха. Следващият двубой на "кленовите листа" е като гости на състава на Белгия през юли.

Отборът на Швейцария очаквано сдаде титлата още в първия кръг. Без Роджър Федерер и Стан Вавринка шампионите загубиха с 2-3 от Белгия в Лиеж. И тук решителен се оказа петият двубой. В него 21-ият в света Давид Гофен победи намиращия се точно 300 места след него Адриан Босел с 6:4, 6:0, 6:4.

Днес ще стане ясен последният четвъртфиналист в турнира. В Буенос Айрес резултатът от дербито Аржентина - Бразилия е 2-2. В четвъртата среща Леонардо Майер (на снимката долу) надделя над  представителя на гостите Жоао Соуса след 7:6(4), 7:6(5), 5:7, 5:7, 15:13. Двубоят продължи цели 6 часа и 43 минути, което го направи най-дългия мач в историята на Купа "Дейвис" и втори по брой изиграни геймове.

При спускащия се вече мрак над аржентинската столица на корта се появиха Федерико Делбонис и Томас Белучи. Те успяха да изиграят само един сет, спечелен от аржентинеца Делбонис с 6:3, след което мачът беше спрян, заради падналия мрак. При доиграването Делбонис се наложи над бразилския левичар с 6:3, 3:6, 6:2, 7:5 и донесе победата на домакините..

Резултати от Световна група на Купа "Дейвис"
Германия - Франция 2-3
Великобритания - САЩ 3-2
Чехия - Австралия 2-3
Казахстан - Италия 3-2
Аржентина - Бразилия 3-2
Сърбия - Хърватия 5-0
Канада - Япония 3-2
Белгия - Швейцария 3-2.