23-06-2010 22:55 | Николай Драгиев

Може тазгодишният Уимбълдън да не се запомни с нищо съществено, но историята ще запише поне един мач. Този между Джон Иснър от САЩ и Никола Маю от Франция. Това официално е най-дългият мач в историята на тениса.

След като двамата си размениха по 2 сета във вторник (Маю - Иснър 4:6, 6:3, 7:6, 6:7), те решиха да си спретнат невероятно шоу, продължило 118 гейма в сряда. При 59-59 в петия решителен сет организаторите най-накрая решиха да спрат битката заради тъмнината, въпреки че тълпата скандираше, че иска "още и още".

Битката между гладиаторите ще поднови в четвъртък след 17:30 часа българско време.

Match scoreboard

До моментa Джон Иснър е направил невъобразимите 333 уинъра срещу 318 на Маю. Американецът има 98 аса срещу 94 на своя съперник. В последните десетина гейма 202-сантиметровият Иснър едвам се движеше. Въпреки това обаче, той имаше един мачбол няколко гейма преди края, отстранен с ас от Маю.

Две неща обаче са сигурни. Едното е, че Уимбълдън 2010 ще бъде запомнен основно с този мач, тъй като надали ще можем да видим по-впечатляващо нещо от това, което сътвориха двамата маратонци.

Второто е с малко по-тъжен отенък. Двамата нагледно демонстрираха на къде се развива тенисът - към безобразното блъскане на топката с все сила! Дали един ден магьосниците като Федерер и Надал ще останат само приятен спомен, а на тяхно място ще се намърдат гиганти, които блъскат топката като Джон Иснър? Това е въпрос, на който скоро ще получим отговор.

ГАЛЕРИЯ СНИМКИ ОТ ЕПИЧНИЯ ДВУБОЙ!

Някои от рекордите, които двамата тенисисти подобриха:

1. Най-много асове в един мач - До този момент рекордът се държеше от Иво Карлович, който бе направил 78, но през днешния ден Иснър наниза невероятните 98, а Маю 94

2. Най-дълъг мач в историята на тениса (брой геймове) - Иснър и Маю изиграха общо 163 гейма, подобрявайки рекорда от 112, поставен през 1969 г. от Гонсалес и Пасарел (отново на "Уимбълдън").

3. Мач с най-много завършващи удари – 651 (318 за Маю и 333 за Иснър)

4. Мач с най-много асове – 192 (94 за Маю и 99 за Иснър)

5. 50 поредни гейма за Иснър, без да допусне възможност за пробив

Ето и рекордите досега:

Най-дългият мач в историята: Маю - Иснър 4:6, 6:3, 7:6, 6:7, 59:59??

Досегашният рекорд бе на Фабрис Санторо и Арно Клеман. Фабрис победи своя сънародник след 6 часа и 33 минути с  6-4, 6-3, 6-7(5), 3-6, 16-14.

Най-дълъг мач при жените: През 1984 г. Вики Нелсън има нужда от 6 часа и 30 минути, за да победи Джийн Хепнър с 6:4, 7:6 (11). Двубоят включва разиграване от 29 минути, в което са отправени 643 удара по топката, което си е тотален рекорд.

На Уимбълдън:

Най-дългият финал като време: Победата на Надал над Федерер за 4 часа и 48 минути с 6–4, 6–4, 6–7(5), 6–7(8), 9–7 през 2008 г.

Най-дългият мач като проведени геймове във финал: През 2009 г. Федерер има нужда от 77, за да победи Анди Родик - 5–7, 7–6(6), 7–6(5), 3–6, 16–14.

Една интересна подробност: Най-дългият но НЕПРОФЕСИОНАЛЕН мач е между Кристиан Албрехт и Хауке Даене от Германия. Те играят 25 часа и 25 минути между 12-13 септември 2003 г. в Молин Тенис Клуб в Германия.

Друг любопитен непрофесионален двубой е между Райън Бедуел и Нейтън Олни, които играят 8 часа и 57 минути в местна лига. Олни печели с 7-6 (15/13) 6-7 (7-9) 6-7 (21-23) 28-30.