Двубой между Джокович и Мъри №1 за сезона в АТР

22-11-2012 15:03 | Станко Димов

Финалният двубой на турнира от „Мастърс 1000” сериите в Шанхай между Новак Джокович и Анди Мъри бе определен в класация на АТР за най-добрият мач за сезона. Сърбинът се наложи с 5:7, 7:6 (11), 6:3.

„Това беше най-чаканият двубой в турнира. Анди Мъри започна Shanghai Rolex Masters като шампион от последните 2 години, а неговият опонент от другата страна на мрежата бе много повече от просто познат враг.

Само месец по-рано Мъри бе победил Джокович на финала на US Open след 5-сетова битка и бе спечелил първата си титла от Големия шлем. Джокович влезе в двубоя в отлична форма, след като в предишната седмица бе спечелил турнира в Пекин.

Двамата изиграха фантастичен финал, в който Джокович спаси 5 мачбола, преди да вземе победата след 3-сетов спектакъл.

„Трудно е да се определи кой бе по-добър, защото двубоят бе много равностоен”, сподели след триумфа Новак Джокович. Направихме много дълги разигравания за двубоя. Като за среща във формат 2 от 3 сета, доста дълго се задържахме на корта. От друга страна двубоят можеше да приключи съвсем по-рано, тъй като той имаше 5 мачбола. В тези моменти аз просто се опитвах да се фокусирам само върху следващата точка. Анди беше толкова близо до победата, затова няма как да кажа, че аз съм бил по-добрият”, призна сърбинът.

В първия сет станахме свидетели на цели 7 пробива, а в крайна сметка след 7:5 Мъри поведе в резултата. През втората част британецът първи успя да пробие, а при 5:4 имаше сервис на своя страна за приключване на двубоя. Мъри поведе с 30:0, а след това при 40:30 получи и първия си мачбол. Със страхотна игра и форхенд уинър обаче Джокович успя да върне пробива в последния възможен момент и изравни резултата за 5:5.

Така се стигна до тайбрек, в който и двамата имаха своите шансове. Мъри получи още 4 мачбола, но Джокович отново каза „не”, след което изравни резултата след 13:11 точки. В третия сет сърбинът взе предимство рано и след 3 часа и 21 минути игра спечели титлата.

„Не е като да нямах шанс да спечеля”, сподели Мъри след драматичния финал. „Не направих никакви груби грешки, показах добър тенис. Когато имах своите шансове Джокович просто или сервираше много добре, или ударите му падаха върху линиите”, коментира още британецът.

Ето и класацията на Топ 5 двубоите на сезона според АТР:

№5 Джон Иснър (САЩ) – Новак Джокович (Срб) 7:6 (7), 3:6, 7:6 (5); Индиан Уелс, полуфинал

№4 Хуан Мартин дел Потро (Арж) – Роджър Федерер (Швейц) 6:4, 6:7 (5), 7:6 (3); Базел, финал

№3 Новак Джокович (Срб) – Роджър Федерер (Швейц) 7:6 (6), 7:5; ATP World Tour Finals, финал

№2 Милош Раонич (Кан) – Янко Типсаревич (Срб) 6:7 (4), 7:6 (4), 7:6 (4); Ченай, финал

№1 Новак Джокович (Срб) – Анди Мъри (Влбр) 5:7, 7:6 (11), 6:3; Шанхай, финал