Петсетовите двубои на Григор Димитров

31-05-2018 13:33 | Николай Драганов

Първата ракета на България Григор Димитров спечели драматичен двубой срещу Джаред Доналдсън във втория кръг на "Ролан Гарос". Победата на Гришо дойде в пет сета и след 4 часа и 20 минути на корта.

Успехът над Доналдсън беше 12-тият случай в кариерата на Димитров, когато му се налага да играе пет сета.

За последно преди мача в Париж това се случи в началото на годината в Австралия, когато Гришо имаше подобен драматичен сблъсък срещу друг американец - Макензи МакДоналд, спечелен с 8:6 в петата част.

Така в два турнира от Големия шлем до този момент, Димитров има на сметката си поне два драматични петсетови двубои.

Нека си припомним накратко всички случаи в кариерата на Гришо, когато му се е налагало да играе в пълния възможен формат.

2012 година

Australian Open
Още в първия кръг Димитров (№45 в ранглистата) играе пет сета срещу Жереми Шарди, като подобно на мача срещу Доналдсън на два пъти догонва в резултата, а накрая успява да спечели след 4:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:4.

Във втори кръг срещу Николас Алмагро (№10) предстои петсетов мач №2 в кариерата му, но физическата подготовка е далеч от нивото му днес и мачът е загубен при обратен сценарии след 6:4, 3:6, 7:6(4), 4:6, 0:6.

2013 година

Уимбълдън

Двубой №3 за Григор Димитров в пет сета е във втори кръг на Уимбълдън година по-късно. Негов съперник е Грега Жемля (№55), а макар на два пъти да повежда, мачът е загубен след 6:3, 6:7(4), 6:3, 4:6, 9:11. Този двубой продължава 4 часа и 4 минути или около четвъртчаст по-малко от вача срещу Доналдсън.

US Open

Още следващия двубой в Големия шлем за Григор отново е в пет сета и отново е нещастен за Гришо завършек. Съперник е №95 в света Жоао Соуса, а 29-тия в ранглистата Димитров отстъпва до голяма степен изненадващо в първи кръг след 6:3, 3:6, 4:6, 7:5, 2:6.

2014 година

Уимбълдън
Тревата на Уимбълдън през 2014-та година носи страхотни емоции и положителни спомени през 2014-та година, когато българинът достига до полуфинал, загубен от Новак Джокович. Преди това, в трети кръг, Димитров изиграва петсетов мач №5. Негов съперник е №19 в света Александър Долгополов, а намиращият се под №13 тогава Димитров печели след 6:7(3), 6:4, 2:6, 6:4, 6:1. Близо до пети сет е и полуфиналът срещу Джоконич, но при 2:1 сета в полза на сърбина, той успява да спечели четвъртия сет след драматичен тайбрек, завършил с 9:7 точки в негова полза.

2015 година

Петсетов мач №6 е година по-късно в Мелбърн и отново е с положигелен завършек, като в трети кръг е победен Маркос Багдатис - 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3.

US Open

Същата година идва и мач №7, но този път късметът не е на страната на Димитров, който тогава е №17 в света. Във втори кръг Гришо отстъпва на №56 в ранглистата Михаил Кукушкин след 3:6, 6:7(2), 6:2, 6:4, 4:6.

2016 година

"Ролан Гарос"

При следващия мач в пет сета Димитров също търпи разочарование. В първи кръг на "Ролан Гарос" преди две години той се изправя срещу Виктор Троицки, а победата е за сърбина след 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 3:6.

US Open
Няколко месеца по-късно идва и мач №9, който завършва с победа. Във втори кръг Димитров се изправя срещу Жереми Шарди и за втори път го побеждава в петсетов мач, този път с резултат 4:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2.

2017 година

Мач №10 в пет сета за Григор Димитров дойде през миналата година в Мелбърн, а двубоят е един от най-знаменитите в кариерата на Гришо - срещу Рафаел Надал на полуфиналите. Българинът се бори като равен с равен в продължение 4 часа и 56 минути, което си остава и най-дългият му мач. В крайна сметка победата е за Надал след 3:6, 7:5, 6:7(5), 7:6(4), 4:6.

2018 година

Изненадващо трудно, но все пак успешно завършва сблъсъка на световния №3 Григор Димитров срещу 186-тия в света Макензи МакДоналд във втори кръг в Мелбърн през тази година. След 3 часа и 25 минути младият америкец е победен с 4:6, 6:2, 6:4, 0:6, 8:6. Малко по-късно Гришо печели двубой, продължил с една минута по-дълго, но завършил в четири сета - срещу Ник Кириос, когато двамата играят 3 тайбрека.

Общо: 12 мача, 6 победи, 6 загуби

Извън ATP тура Григор Димитров има един петсетов мач за Купа "Дейвис" през 2009 година, който завършва с победа.