Кузманов е шампион в Барселона, дебютира в Топ 200

10-10-2021 14:29 | Tennis24.bg

Димитър Кузманов извоюва най-значимата победа в кариерата си и спечели титлата от турнира на клей от сериите "Чалънджър" на АТР в Барселона (Испания) с награден фонд €44 820. Във финала пловдивчанинът разгроми водача в схемата Юго Гастон от Франция с 6:3, 6:0 само за 1:12 ч. игра.

Втората ни ракета (№218 в света) демонстрира по-стабилна психика във важните моменти и пречупи намиращия се на повече от 100 позиции по-напред в ранглистата французин (№112) още в първата част. В нея двамата си размениха общо пет пробива, като Мико реализира три поредни и допусна два, но успя да затвърди преднината си в сюблимния момент в 9-ия гейм.

Оттам нататък Кузманов диктуваше изцяло ритъма на корта и довърши съперника си, без да му даде повече дори и гейм. Така българинът завърши турнира без загубен сет в пет мача.

По пътя към върха в каталунската столица той елиминира последователно Томи Робредо (6:0, 6:1), Дамир Джумхур (6:4, 6:4), Теймураз Габашвили (6:2, 6:0) и Алекс Молчан (7:5, 7:6 (5).

За Димитър Кузманов това е 21-ва титла в кариерата и първа от толкова висока категория. Досега най-стойностните му отличия бяха в турнири от календара на международната федерация (ITF) с награден фонд $15 000 през 2019 г.

Мико имаше два загубени финала от 25-хилядници през 2020 г. и един загубен финал от категория "Чалънджър" - в Задар (Хър) през март 2021 г.

С титлата Кузманов си гарантира и дебют в Топ 200 на световната ранглиста. В моментното подреждане вторият най-добър български тенисист се придвижва с 31 позиции напред до върховото в кариерата си 187-о място.