Димитров в Барселона - една твърде скучна история, засега

23-04-2019 10:48 | Николай Драганов

През настоящата седмица Григор Димитров ще вземе участие на турнира от сериите ATP 500 в Барселона. Надпреварата не влизаше в неговите предварителни планове в началото на сезона, но заради контузията и малкия брой мачове, Гришо вероятно взе решение да приеме "уайлдкард" за каталунската столица.

Неговият първи съперник ще бъде представителят на домакините Фернандо Вердаско, а историята на мачовете помежду им показва, че този жребий далеч не може да мине за лек. Двамата имат шест мача, като делят по три победи, а на червени кортове Фердаско води с 2:1.

Победа над испанския ветеран пък ще означава нещо, което Димитров е правил изключително рядко в този турнир - класиране за трети кръг. Всъщност, това се е случвало едва един път - през миналата година.

Григор има общо 5 мача в Барселона, като е спечелил едва два от тях и е загубил три. В този списък на влиза и първото му участие - през 2008-ма година, когато е №1043 и губи в първи кръг на квалификациите.

Българинът се завръща вече като част от основната схема през 2011-та година, когато е №70. Още в първи кръг е спрян от №37 Хуан Монако - 4:6, 1:6.

Две години по-късно, през 2013-та година, Гришо е №28 в света и се завръща в Барселона, където започва от втори кръг с мач срещу Томи Робредо. Допуска загуба с 5:7, 1:6.

Третото му и последно засега участие е през миналата 2018-та година, когато записва най-доброто си класиране - четвъртфинал. В първи кръг Димитров, тогава №5 в света, почива, а във втори побеждава категорично Жил Симон след 6:2, 6:1. В трети кръг е победен много драматично Малек Джазири - 7:5, 3:6, 7:6(8). На четвъртфиналите обаче 11-тия и в света Пабло Кареньо Буста го побеждава в два сета - 3:6, 6:7(4).