Федерер протяга ръце към девета титла в Базел

27-10-2018 19:44 | Николай Драганов

Осемкратният шампион в турнира от сериите ATP 500 в Базел Роджър Федерер се класира за финал в тазгодишното издание на надпреварата.

Швейцарецът разби Данийл Медведев от Русия с 6:1, 6:4 на полуфиналите и ще защитава трофея си от миналата година. Двамата се срещнаха за втори път днес, като първият им мача беше преди дни в Шанхай, където Роджър спечели по-трудно с 2:1 сета.

Днешният двубой предложи интрига само в началото и самия край. Федерер спаси точка за пробив още при първото си подаване, а след това Медведев изравни за 1:1, но до края на частта повече не взе гейм, а Федерер изгуби две точки на свой сервис.

Втората част започна с два пробива и преднина от 4:0 за Маестрото, но при 5:2, макар да стигна до 40:30 и мачбол, Федерер не успя да затвори, а малко по-късно беше пробит на 0. Последва нов гейм на Медведев, в който швейцарецът пропусна точка за пробив с цената на мачбол, но в десетия гейм той най-после взе своето.

За Федерер евентуален трофей в Базел ще означава титла №99 в кариерата и четвърта за сезона. Той вече успя да триумфира на Australian Open и в Ротердам и Щутгарт.

Това е негов 14-ти финал в този турнир. Маестрото се намира в серия от 19 поредни победи в Базел, където е шампион през 2014-та, 2015-та и 2017-та година, а през 2016-та година не участва. Освен това той е вдигал титлата в родния си град и през 2011, 2010, 2009, 2007 и 2006-та година.

Негов съперник на финала изненадващо ще бъде Мариуш Копил, който се наложи над Александър Зверев в другия полуфинал. Двамата никога досега не са се срещали в ATP тура.