Сензация: 117-ият в света детронира Джокович (снимки)

19-01-2017 10:16 | Любомир Тодоров

В епичен двубой шесткратният шампион от Откритото първенство на Австралия Новак Джокович отстъпи на №117 в света Денис Истомин от Узбекистан след 6:7(8), 7:5, 6:2, 6:7(5), 4:6 след повече от 4 часа и 50 минути игра във втория кръг на турнира на "Род Лейвър Арина"

Ноле не беше отпадал толкова рано в Мелбърн от 2006 г., когато загуби на старта от американеца Пол Голдстийн. А в Големия шлем за последно приключи толкова безславно на Уимбълдън през 2008-а, когато падна от Марат Сафин отново във втори кръг.

Загубата на Новак означава, че той няма шансове да си върне първото място в световната ранглиста.

В първата част първият гейм продължи цели 16 минути. После 30-годишният Денис проби за 4:3, но сърбинът моментално върна брейка. Стигна се до тайбрек, в който първо Истомин имаше сетбол, после Ноле изпусна два, за да ликува накрая узбекът.

В края на втората част, в 11-ия гейм, Джокович губеше с 15:40 при свое подаване, но показа световната си класа, за да отрази сетболите и да вземе играта. След това проби на нула, за да изравни сетовете.

След разменени ранни пробиви 29-годишният белградчанин направи нов брейк за 3:2, а след това и нов за 5:2, след което лесно взе частта.

Новак отново изоставаше в четвъртия сет. Истомин проби за 2:0 и стигна до 4:1, но Джокера успя да го настигне и да изравни за 4:4. В десетия гейм отличният сервис спаси сърбина при сетбол на опонента. И във втория тайбрек очилатият узбек, който е достигал до №33, беше печеливш. Той поведе с 6:3 точки и реализира третата си възможност с ас.

СНИМКИ ОТ МАЧОВЕТЕ ДНЕС

В заключителната част Истомин успя да пробие за 3:2, а след това и да затвърди, благодарение на отличния си начален удар. При 5:3 роденият в Оренбург (Русия) момък поведе с 40:15. И с мощен сервис спечели двубоя!

Денис завърши историческия за него двубой с 63 печеливши удари (17 аса) срещу 61 непредизвикани грешки (3 двойни). Джокович направи 68 уинъра (14 аса) при 72 грешки (9 двойни).

Истомин изравни най-доброто си класиране в Шлема. В трети кръг той очаква Пабло Кареньо Буста от Испания. При нов успех узбекът може да се изправи срещу Григор Димитров.