Гришо и Цвети официално в борбата за "Спортист на годината"

15-12-2010 13:50 | Николай Драгиев

Григор Димитров и Цветана Пиронкова официално попаднаха сред 15-те най-добри спортисти на България за 2010 година. Така за първи път от много години насам цели двама тенисисти попадат в престижната класация. Организаторите на "Спортист на годината 2010" от Нове Холдинг обявиха 15-те имена, от които ще бъде избран най-добрият атлет за изтичащата година.

Григор Димитров прогресира от 288-о място през януари до сегашното 106-а позиция в световната ранглиста. Той записа няколко впечатляващи победи над играчи от топ 100 и спечели три турнира от сериите "Чалънджър" и още три от "Фючърс".

Безспорно постижението на годината за българския тенис обаче е свързано с най-добрата ни състезателка при жените - Цветана Пиронкова. Тя достигна до полуфинал на Уимбълдън, което не е постигано от друга българка и разбира се бе личен рекорд за Цвети. Всичко това донесе и рекордно класиране за Цвети в световната ранглиста, където тя завърши на 35-а позиция.

Очаква се Цвети да попадне в челната петица, а нейни основни съперници за призовите три места са състезателите по борба Станка Златева и Михаил Ганев.

Българският тенис няма особена традиция в тази класация. Единствено през 1984-а година достигалата до трето място в световната ранглиста Мануела Малеева, намира място сред призьорите. Тя заема трето място.

Награждаването за "Спортист на годината" ще се проведе на 22 декември от 21,30 часа.