Елица Костова започна с победа в Богота

13-04-2016 08:04 | Любомир Тодоров

Третата ракета на България Елица Костова е на осминафил на турнира на клей в Богота, Колумбия, който е от категория "Интернешънъл" на WTA.

В двубой, който се забави доста заради дъжд, националката за "Фед къп" победи опитната испанка Лаура Поус-Тио с 6:4, 6:3 след 81 минути игра. Костова постигна 5 пробива от 7 възможности, а допусна 3. Тя поведе с 3:0 гейма в първия сет, но съперничката взе следващите 4 игри и поведе. Елица върна брейк за 4:4 и в последния гейм след повече от 8 минути игра стигна до сетбол, който реализира.

Във втората част Поус-Тио стартира с пробив, но след това 26-годишната българка наложи волята си и поведе с 5:2, а малко след това затвори двубоя при втория си мачбол.

Победата донесе на Костова носи 30 точки за световната ранглиста, където е №217 в момента, както и 3400 долара от наградния фонд на турнира.

На осминафиналите Елица се изправя срещу квалификантката Каталина Пея от Аржентина, която отстрани изненадващо втората поставена и шампионка в Богота от 2015 г. Телиана Перейра от Бразилия след 3:6, 6:3, 7:6(3). Пея победи в квалификациите и Александрина Найденова.

Костова не е играла срещу 274-ата в класацията южноамериканка до момента. Ако спечели родената в Кърджали тенисистка за първи път в кариерата си ще стигне до четвъртфиналите на единично в турнир от календара на WTA. До момента най-доброто й постижение е осминафинал. Преди Колумбия Елица стигна до тази фаза през юли 2014 година в Букурещ, когато на този етап отпадна от Моника Никулеску с 5:7, 5:7.

Двубоят на Костова с Пея е първи на корт №6 и би трябвало да започне в 18:30 часа българско време.