56-ият в света със сензационен обрат срещу Надал (видео)

03-10-2014 17:27

56-ият в световната ранглиста Мартин Клижан поднесе сензацията на Откритото първенство на Китай. Той реализира впечатляващ обрат срещу Рафаел Надал като го победи след 6:7(7), 6:4, 6:3 и над два часа и 30 минути битка.

Испанецът не бе губил мач от квалификант от 10 години. Единствената му загуба в 78 такива срещи бе срещу Жулиен Бенето през 2004-а година в Лион.

Така Клижан ще срещне в спор за място във финала световния номер 6 Томаш Бердих. Чехът води с 3:0 в преките им мачове до момента. Последният от тях бе на Откритото първенство на САЩ. В Ню Йорк Бердих се наложи в драматична битка продължила пет сета.

Изумителното е, че Клижан премина квалификациите в Пекин. Там той отрази четири мачболи при 4:6, 1:5 срещу №927 в ранглистата Чин Гао. Последният случай на загуба за Надал след загубен първи сет срещу играч извън топ 50, бе срещу Орасио Зебайос във Виня дел Мар 2013-а година.

Първият сет завърши в тайбрек, след като двамата си размениха по един пробив. Надал допусна необичайните за него 20 непредизвикани грешки общо, но въпреки това се наложи след 9:7 точки и 64 минути игра.

Във втория сет Надал проби за 3:2, но Клижан отговори като спечели подаването на испанеца на нула за 3:3. При 4:3 Клижан влезе в страхотна серия спечели и спечели три поредни гейма, а с това изравни общия резултат.

Рафа започна по-добре решителния трети сет и проби, но Клижан отговори веднага и изравни за 3:3. Оттук нататък словакът доминираше на корта и заслужи своята победа.

През тази година Клижан има вече седем победи над топ 20 играчи, но и седем загуби от състезатели извън топ 100.

Вторият полуфинал противопоставя Новак Джокович и Анди Мъри. Мъри и Джокович стартират в 07,30 часа българско време, а Клижан и Бердих излизат в 14,30.