На 29 януари приключи първият за годината турнир от Големия шлем. Несъмнено мачът, с който бе спусната завесата на първенството, бе и най-драматичен, рекорден по дължина и с право някои го окачествиха като исторически. Мъжкият финал заслужава отделен материал, но тук ще направим бърз преглед на целия шампионат и първо ще дадем път на дамите.
Както беше и миналия сезон, така и сега, сякаш женската надпревара за Шлема, крие повече неизвестни и съществуват по-голям брой реални претендентки за трофея. Допълнителна интрига създаде и битката за първото място в световната ранглиста, в която в началото на Australian Open бяха замесени 6 тенисистки. Лично аз останах изненадан от силната игра на онези, които имаха проблеми с контузии в навечерието на шампионата – Ким Клайстерс и Мария Шарапова. За белгийката достигането на полуфинал би трябвало да се отчете като голям успех, имайки предвид ситуацията около нея и отсъствието й през по-голямата част от 2011 г. Отгоре на всичко Клайстерс сътвори един от най-качествените и напрегнати мачове в Мелбърн – срещу Ли На, в повторение на миналогодишния финал, който тогава спечели.
Всички обаче останаха в сянката на Виктория Азаренка, демонстрирала много силна форма още на подготвителния турнир в Сидни. Нейната игра представлява удивителна комбинация от сила, прекрасно движение по корта и задължителната в критичните моменти стабилност. Именно това качество й помогна да бъде толкова убедителна в сблъсъка за титлата, при това срещу много по-опитната в това отношение Мария Шарапова. Самият финал до известна степен бе разочароващ: 6:3, 6:0 за 82 минути. Толкова, колкото продължи само четвъртият сет на мъжкия финал!
Най-разочароваща за мен бе играта на трикратната шампионка от Големия шлем Шарапова – праволинейна и предвидима, неспособна на импровизация и смяна на темпото, когато нещата не се развиваха в нейна полза.
И на Зеления континент се затвърди тенденцията на пълно надмощие на свръхагресивните и мощни тенисистки. Силите на Агниешка Радванска, може би най-техничната и комбинативна състезателка в Топ 10, стигнаха до четвъртфинал. Най-вероятно през тази година ще видим изострена борба за водачеството в ранглистата и чести смени върха, защото момичетата в елита са с все по-изравнени възможности.
В турнира при мъжете отново никой не бе в състояние да разбие доминацията на Голямата четворка. Сочените за евентуални алтернативи – Монфис, Цонга и Бердих – не успяха да се вклинят в полуфиналната фаза, като в интерес на истината най-близо до нея бе последният. Бердих затрудни до крайна степен Надал на четвъртфинала и това си остана един от най-добрите мачове.
Съвсем заслужено зрителите се възхищаваха и удивляваха на играта на Роджър Федерер – елегантен, прецизен и невероятно ефективен, досущ като автомобилите, чието рекламно лице е швейцарецът. Очакваше се, че първото сериозно препятствие за Федерер Експрес ще бъде Хуан Мартин Дел Потро на четвъртфинал, но нищо подобно не се случи. Надпревара нямаше и Маестрото просто знаеше отговора на всички въпроси.
Но после? После дойде Надал – двубой №27 в това велико съперничество, отдавна излязло от чисто спортните аспекти на играта. Това бе и мач №10 за Шлема, като Рафа водеше със 7-2. Срещата тръгна добре за Федерер, но някъде по средата на втория сет арсеналът на Роджър се изчерпа и неговите иначе неотразими форхенди и изящни бекхенди все по-често започнаха да се озовават в мрежата и да излизат извън очертанията. Това бе всичко, от което се нуждаеше Надал, за да стигне до победа №18 и както отбеляза един наш зрител: „Ако Федерер е най-великият играч, то как да назовем човека, който го е надигравал 18 пъти”?
Другият полуфинал всъщност се оказа по-оспорван и предложи още по-завладяващ тенис. Нещо повече – моето мнение е, че при това съотношение на силите Анди Мъри би трябвало да бъде №3 в света. Изглежда, че за Федерер ще става все по-трудно да постигне успех срещу Джокович, Надал и Мъри във формат три от пет сета. И в това няма нищо странно. Все пак той прехвърли 30-ата си година, докато неговите съперници сега навлизат в най-добрите си дни.
Колкото до финала, той не се нуждае от допълнителни суперлативи и украсяване, едва ли има спорт, който да предложи такава драма и такова противопоставяне, при това без двамата съперници изобщо да се докосват. Такива мачове донякъде оправдават баснословните парични премии (2,3 млн. долара за шампиона в Мелбърн), които се раздават в последните няколко години. Това, което на мен ми направи най-силно впечатление, е настройката и мотивацията на Надал след всичките загубени финали през 2011 г. Видно е, че той е премислил всичко много внимателно и се е подготвил старателно за съперничеството с Джокович, като няма и следа от психологическата травма, за която специалистите говореха. Едва ли ще сгреша, ако предвидя, че тези двама играчи ще бъдат най-често замесени в споровете за големите трофеи и през 2012 г.
Но все пак къде сме ние в голямата игра, какви са перспективите за нашите представители в първата стотица – Цвети и Григор? Аз бих определил тяхното участие в Австралия като удовлетворително, като по-дълбока следа остави Димитров, с двата си тежки 5-сетови мача. Това, че бе толкова близо до победата срещу опитен боец от Топ 10 като Алмагро, говори за огромен потенциал. Григор обаче все още е доста далеч от нивото, което видяхме през втората седмица на Australian Open. Разбира се, никой не иска от него да се мери с Джокович, Надал и Федерер - за него и Цвети е важно да се представят стабилно на по-малките турнири и да печелят мачове, което да ги изкачва плавно в ранглистата. Засега ще чакаме зимата да отмине и да видим добри техни резултати в турнирите на американска земя.
Стоусър има потенциал да стане най-добрата! Тя е технична, умна и мисля, че има още какво да се види от нея.
Интересно и любопитно, Поздравления за Николай Драгиев!
Браво !
От доста време чакам да включите коментарите на Николай Драгиев който е много добър професионалист и тенис специалист.
Съгласен съм напълно с коментарите му относно АО,а относно съперничество между Ноле и Надал,мисля че великия Федерер не трябва да се отписва поне тази година.Мъри е във форма и преди Ролан Гарос може да изпревари Федерер,а може и да обърка сметките на Ноле и Надал.
много хубава статия! Жените нито ги разбирам, нито мисля, че някакви прогнози при тях са обективни, имайки предвид колко са непредсказуеми. А мъжете - и аз мисля, че четворката е трудна за пробиване, но ако някой може да го направи, за мен това са Дел Потро и Цонга. А за Мъри - мисля, че ще мине Федерер, също така мисля, че един US Open може да успее да вземе тази година
Хмм не отписвайте Федерер той все още има сили да победи не само Ноле, не само Надал ,а и двамата на веднъж !! Сигурен съм ,че той ще спечели още една титла от големия шлем! И се надявам това да стане на Ролан Гарос! ![]()
Нехат, много бих искала да си прав
И аз като теб най-много бих се зарадвала на една нова титла от РГ - и само като се сетя за пропуснатата възможност от миналата година място не мога да си намеря от яд - по всеобщо мнение това беше най-доброто представяне на Федерер в Париж и наистина заслужаваше титлата, ако не бяха демоните в главата му, за съжаление ![]()
Федерер трудно ще се върне на върха да не кажа невъзможно.Трябва Джокович и Надал да не играят!
За завръщане на Федерер като №1 и дума не може да става. С всяка изминала година швейцарецът все повече и повече изостава от двамата лидери Надал и Джокович. Той вече се бори за 3 място с Мъри, а не за 1 или 2. Титла от ГШ е възможна, но малко вероятна. Очаквам от следващата година Цонга или Мъри да спечели така жадуваната първа титла, а Дел Потро да се намери в борбата в Ню Йорк и Мелбърн. Много маймуни станаха на клона, за застаряващия Федерер вече почти не остана място. Единствено можем да се насладим още 3-4 години на играта му, както беше при великия Агаси.
Много хубава статия!Ако можех да напиша статия около доста интригуващия вече минал АО така би изглеждала.Напълно съм съгласен с мнението на Николай,който много добре описа състоянието на тениса в момента.

Федерер отново зарадва Принца на Рим Франческо Тоти
Старите приятели Федерер и Тоти не пропуснаха да се видят в Рим
Прочети още...ВИДЕО: Родик запълва свободното си време с...бръснене на вежди
Американецът отказа турнирите в Мадрид и Рим, но не скучае
Прочети още...Анди Мъри: Наказват ме, защото ругая на английски
Налбандян също го направи, но на испански и му се размина
Прочети още...Кафелников мечтае за олимпийска титла в голфа през 2016-а
Легендата стана и вицепрезидент на руската тенис федерация
Прочети още...Шарапова си търси рокля за сватбата със Саша Вуячич
Маша си мечтае да спечели кариерен Голям Шлем
Прочети още...Типсаревич се щракна с футболна легенда
„Дори полицията не може да отнеме топката от краката му”
Прочети още...